Diyet Menünüzden Bulgur Eksik Olmasın

Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan bulgur, hem çok faydalı hem de diyet yapanlara için çok özel bir besindir. Bulgur ile yapılan her yemek diyet menülerinde kullanılabilir. Pişirme esnasında kullanılan yağ ve benzeri maddeleri abartmadığınız sürece bulgurla kilo verebilir ya da formunuzu koruyabilirsiniz. Bulgur pilavı, salata hatta çiğ köfte bile diyet yaparken yenilebilecek lezzetli yemekler sayesinde diyet kabus olmaktan çıkar.

Bulgur

Bulgur

Bulgurun içinde yüksek miktarda amiloz, nişasta, posa ve düşük miktarda da glisemik indeksi bulunuyor. Bu yüzden uzun süre tokluk hissi veriyor ve geç acıktırıyor. Diğer yiyeceklere göre bulgurun 1,5 saat geç acıktırdığı kanıtlanmıştır. Malum, bulgur şişen bir madde, mide de daha fazla şişerek inanılmaz bir tokluk hissi sağlar. Besin değeri bakımından zengin ve tokluk hissi veren bulgur, diyet menülerinden eksik edilmemeli. Ayrıca bulgur, radyasyondan etkilenmeyen tek besin maddesidir.

Ülkemizde ve dünya çapında yapılmış birçok araştırmaya göre bulgur, özellikle kolon kanserinden koruyucu bir özelliğe sahip. Bulgur üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir. Pirince göre daha az kalorili ve sağlıklı bir besin.

Bir günde 2 ya da 3 öğün bulgur yiyebilirsiniz, eğer diyet yapıyorsanız ekmek diliminizi bulgura göre ayarlayın ve küçük porsiyonlar kullanın.Yorum yapin

diyet reklam
diyet reklam
Diyet | İletişim | Reklam | Gizlilik sözlesmesi | Site haritası |

Copyright ©2010 Diyetist.com. Her Hakkı Saklıdır.