Obezitenin Sebepleri

Obezitenin sebepleri arasında; Hormonlardaki bozukluk, kalıtım ve genetik faktörü vardır. Bunun dışında aşırı hareketsizlik, düzensiz beslenme ve beyindeki bazı bozukluklarda obeziteye sebep olur. Yemek yenildiği sırada beynin zevk alma merkezi yeterince uyarılmazsa bu obeziteye neden oluyor.

Obezitenin Sebepleri

Obezitenin Sebepleri

Obezitenin neden olduğu hastalıklardan başlıcaları; Damar sertliği, kalp rahatsızlıkları, kolestrol ve diyabettir. Bunların dışında şişman kişilerde sindirim sistemi hastalıkları gelişebilir. Eklem rahatsızlıkları yada romatizma olabilir.

Beden kitle indeksi 40’ın üzerinde ise buna morbit obezite denir. Bu obezitenin ölümcül olan boyutudur.

Amerikan bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre; Buzlu sütlü, çikolata içildiğinde beynin zevk alma merkezinden gelen tepkinin derecesine göre kişilerin gelecekteki kiloları hakkında bilgi sahibi olmanın mümkün olacağı açıklandı.

Obezite eğilimi olanların beyinlerindeki zevk alma merkezi sinirleri ile beyin hücrelerinin arasında iletişimi kuran zevk almayı sağlayan dopaminin üretim miktarını düşüren genetik bir değişiklik gözlendi. Obezite sorunu olan kişilerin dopamin salgısını artırmak için daha fazla yemek yediği ifade edildi.Yorum yapin

diyet reklam
diyet reklam
Diyet | İletişim | Reklam | Gizlilik sözlesmesi | Site haritası |

Copyright ©2010 Diyetist.com. Her Hakkı Saklıdır.